7 сынып ІІІ оқу тоқсанына дүние жүзі тарихынан Қысқа мерзімді жоспар.11 сынып ІІІ оқу тоқсаны ҚҰҚЫҚ-1 сағаттық
7 сынып ІІІ оқу тоқсанына дүние жүзі тарихынан
Қысқа мерзімді жоспар.
Білім беру ұйымының атауы | ||||||||||||||||||||
Пәні: | Дүниежүзі тарихы | |||||||||||||||||||
Бөлім: | XІX ғасырдағы Қытай мен Еуропа елдері | |||||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: | ||||||||||||||||||||
Күні: | ||||||||||||||||||||
Сынып: 7 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Англия және Қытай үкіметтерінің хат алысуынан империализм туралы не біле аламыз? | |||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 7.3.2.2 XVIII - XIX ғасырдың ортасындағы халықаралық қатынастардағы өзгерістерді сипаттау | |||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | XVIII–XIX ғасырдың ортасындағы Англия мен Қытай арасындағы халықаралық қатынастардағы өзгерістерді сипаттау. | |||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | Миға шабуыл Лорд Маккартни (британдық дипломат) мен император Цян Лун суреттерін көрсету. Олар қай елдердің өкілдері туралы және олардың өзара қарым-қатынасы туралы оқушылардың жорамалдарын тыңдау арқылы сабақ тақырыбын анықтату.
Сабақ тақырыбын, мақсаттар және бағалау критерийлерін анықтау | Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу ЕБҚ оқушыны өзін сыныптан шеттетілгендей сезінбеуі үшін мұғалімнің үстеліне жақын, мінез-құлқы жайлы балалардың тобына орналастыру. | Мадақ тау | Тақырып тық суреттер | ||||||||||||||||
Жаңа білім | Мәтінмен жұмыс Ағылшын королі ІІІ Георг өтініш хаты; Қытай императоры Цяньлуньніңжауапберген хаты; Хат көшірмесін жеке оқып шығыңыздар. Жұпта екі елдің хатында көрсетілген мәселелерді екі түсті маркермен белгілеңіз. Қалай ойлайсыздар, императордың берген жауабы дұрыс па? 1- тапсырма Оқиғаға қатысқан кейіпкермен сұхбат өткізіндер,оқушылар 3 сұрақ құрастырады. Алма-кезек рөлге еніп, бір –бірінен сұхбат алады.
ЕБҚ оқушыға дереккөздің форматын үлкейтіп, қолдау жасау 2- тапсырма.Ой-талқы Әрбірбритандықөтінішкеимператордыңреакциясықандайболды? 1793 жылыәлеуетімықтыағылшынеліҚытайданеліктенөзбилігіннығайтаалмады? ЕБҚ оқушыға көмекші карточкалар арқылы тапсырма беру 3-тапсырма Апиын соғыстарының себептерін, салдарын, тарихи маңызын жазыңыз
| Мәтінмен жұмыс Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды Дескрипторлар хатта көрсетілген мәселелерді екі түсті маркермен белгілейді; 2 деректі, 1 концептуалды сұрақты құрастырады; оқиғаға қатысқан кейіпкермен сұхбат өткізеді; 1793 жылы әлеуеті мықты ағылшын елі Қытайда неліктен өз билігін нығайта алмады?- деген сұрақ төңірегінде топтық талқылау жасайды; Дескриптор: Апиын соғыстарының себебін көрсетеді Апиын соғыстарының салдарын көрсетед Апиын соғыстарының тарихи маңызын Көрсетеді ЕБҚ оқушыға тапсырма шығарылып беріледі. | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» «Алақан-жұдырық» «Жұлдызшалар» | Ақпараттық мәтін Macartney Mission To China 1793 Climbing The Great Wall http://www.pinsdaddy.com/mccartney-mission-china_t*b7SH5LKoW6OJM1r61wKb98W07BPvf8gGWqtbBk1y8 | ||||||||||||||||
Бекіту | Сабақты қорытындылау XVIII–XIX ғасырдың ортасындағы Англия мен Қытай арасындағы халықаралық қатынастарда қандай өзгерістер орын алды? /2 сөйлеммен ой түйінде Үйге тапсырма Англия және Қытай үкіметтерінің хат алысуынан империализм туралы не біле аламыз? | Сабақтың тақырыбын қорытындылау | «Ең үздік жауап» | Ақпараттық карточка | ||||||||||||||||
Кері байланыс |
Ұсыныстарың қандай? | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект | ||||||||||||||||
Білім беру ұйымының атауы | ||||||||||||||||
Пәні: | Дүниежүзі тарихы | |||||||||||||||
Бөлім: | XІX ғасырдағы Қытай мен Еуропа елдері | |||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: | ||||||||||||||||
Күні: | ||||||||||||||||
Сынып: 7 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Неліктен Апиын соғыстары осы күнге дейін қытай халқының есінде? | |||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 7.1.1.3 еуропалық державалардың отаршылдық экспансиясы кезеңіндегі Азия мемлекеттерінің (Қытай, Үндістан, Жапония) әлеуметтік құрылымындағы ерекшеліктерді анықтау; 7.2.1.2 миссионерліктің міндеттерін анықтау; 7.3.2.6 еуропалық отаршылдық экспансияның Шығыстың дәстүрлі қоғамдарына ықпалын сипаттау; 7.4.1.4 «экспорт», «импорт», «экспансия», «отарлау», «фактория» ұғымдарын қолдану арқылы, тауар-ақша қатынастарының дамуын түсіндіру | |||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Қытай мемлекетінің Англия империясының отарлау саясатына жүргізген апиын соғыстарының маңыздылығын анықтау. | |||||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | Бейнематериалмен жұмыс:
Сабақ тақырыбын, мақсаттар және бағалау критерийлерін анықтау ЕБҚ: оқушы шығарылып берілген тапсырманы орындайды | Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу | Мадақ тау | Бейнематериал:19 ғ.Қытай еліндегі апиын соғысы https://www.youtube.com/watch?v=5M7ZTl-DIKg | ||||||||||||
Жаңа білім | Мағынаны тану 1 тапсырма Терминмен жұмыс Мәтінді оқу негізінде төменде берілген терминдерді анықтамасымен сәйкестендіріңдер. ЕБҚ: оқушыға тапсырманың нақты бір бөлігін ерекшелеп көрсетіп беріледі. 2тапсырмаОқушыларды деңгейлеріне қарай, деңгейлік тапсырмаларды орындату. -(төмен деңгейлі)оқушылары репродуктивті деңгейдегі тапсырманы орындайды. Олар XIX ғасырдың соңындағы француз карикатурасымен жұмыс жасайды. Тапсырма: «1890 ж француз карикатурасының мазмұның қалай түсінесіндер?» -(орта деңгейлі)оқушылары продуктивті деңгейдегі тапсырманы орындайды. Тапсырма: Суреттесандарменқандай ел белгіленгенінтабыңдар. Қытайдыбөліскесалудағыәрелдіңмақсаттарынанықтаңдар. -(жоғары деңгейлі)оқушыларыпродуктивтіжәнешығармашылықдеңгейдегітапсырмаорындайды. Тапсырма: Сұраққакеңейтілгенжауапжазыңдар. «Карикатуристіңеркібойыншақайелгепирогтыңкөпбөлігітиесіліжәненеліктен?» ЕБҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды Берілген терминдерді мағынасымен сәйкестендіріңіз
ЕБҚ оқушыға өзіне қажетті көмек деңгейіне қарай бірнеше карточка ұсыныңыз | ДескрипторларКестеде берілген терминдерді анықтамасымен дұрыс сәйкестендіреді Дескрипторлар оқушылар 1890 ж француз карикатурасының мазмұның сипаттайды; оқушылар суретте сандармен белгіленген елдерді анықтайды; Қытайды бөліске салудағы әр елдің мақсаттарын анықтайды; «Карикатуристің еркі бойынша қай елге пирогтың көп бөлігі тиесілі және неліктен?» -деген сұраққа топта кеңейтілген жауап жазылады; Дескриптор: «экспорт» ұғымын мағынасына қарай сәйкестендіреді «импорт» ұғымын мағынасына қарай сәйкестендіреді «экспансия» ұғымын мағынасына қарай сәйкестендіреді «отарлау» ұғымын мағынасына қарай сәйкестендіреді «фактория» ұғымын мағынасына қарай сәйкестендіреді | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» «Алақан-жұдырық» Өзін өзі бағалау | Ақпараттық мәтін https://yandex.kz/images/search?pos=0&from=tabbar&img_url=https%3A%2F%2Fscon Үлестірмелі қағаздар Карта Тақырыптық кестелер сәйкестендіру кестесі ҚБ парағы | ||||||||||||
Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Неліктен Апиын соғыстары осы күнге дейін қытай халқының есінде? | Сабақтың тақырыбын қорытындылау | «Ең үздік жауап» | Ақпараттық карточка | |||||||||||||
Кері байланыс |
| Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект | ||||||||||||
Әріптесім толығын жіберемін!Группаларға тарап кетпес үшін басын жіберіп толығын тастамай отыр едім Айып болмасын!