ІІІ оқу тоқсаны Ежелгі Қазақстан тарихы 5-сынып.10 сынып ІІІ оқу тоқсаны ҚҰҚЫҚ-1 сағаттық
Сәттілік әріптесім!
10 сынып ІІІ оқу тоқсаны ҚҰҚЫҚ-1 сағаттық
Білім беру ұйымының атауы | ||||||||||||||||||||||
Пәні: | Құқық негіздері | |||||||||||||||||||||
Бөлім: | Жеке құқық Азаматтық құқық жүйесі және оның негізгі институттары | |||||||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: | ||||||||||||||||||||||
Күні: | ||||||||||||||||||||||
Сынып: 10 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Азаматтық құқықтың принциптері мен субъектілері | |||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 10.3.1.1 - Қазақстан Республикасының азаматтық құқығыың қайнар көздерін түсіндіру (Азаматтық кодексі, заңдар, заңға тәуелді актілер, Азаматтық кодексін толықтыратын және нақтылайтын ережелер); 10.3.1.2 - азаматтық құқық принциптерін нақты мысалдар арқылы түсіндіру; 10.3.1.3 - азаматтық құқық субъектілерін анықтау | |||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Азаматтық құқықтың қағидаттары мен субъектілері туралы түсінік қалыптастырады.Құқық және әрекет қабілеттілік ұғымдарының мазмұны ашылады. | |||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу | Түрлі мәдениеттер мен көзқарастарға құрмет сезімі, жеке тұлғаның пікірін ескеру және әрбір ойдың құндылығын құрметтеу. | |||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | Оқушылармен амандасу Оқушыларға ҚР Конституциясы баптарын ұсына отырып сабақ тақырыбына шолу жасаңыз. Оқушылар тақырыпты болжайды. 1. Әркімнің жеке өміріне қол сұғылмауына, өзінің және отбасының құпиясы сақталуына, абыройы мен ар-намысының қорғалуына құқығы бар. 2. «Әркімнің өзінің жеке салымдары мен жинаған қаражатының, жазысқан хатының, телефон арқылы сөйлескен сөздерінің, пошта, телеграф арқылы және басқа жолдар мен берілген хабарларының құпиялылығы сақталуына құқығы бар…» Сұрақтар:
Оқушылар тақырыптың азаматтық құқық туралы болатындығын айтулары тиіс. | Сабаққа ынталанады. Жағымды ахуал туады. Оқушылар өз пікірлерін ортаға салады | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады | Тақырып тық суреттер | ||||||||||||||||||
Жаңа білім !!!!!!!!!!!!!!!!Қажет еткен әріптестер үшін....бағалар 87027984413 | Мәтінмен жұмыс. Азаматтық құқық ұғымы, қағидалары, қоғамдық қатынастары мен субъектілері көрініс тапқан мәтіндер ұсынылады. Оқушылардың міндеті: 1.Азаматтық құқық ұғымының анықтамасын шығару. 2.Азаматтық құқықтың негізгі қағидаларының мазмұнын түсіндіру. 3.Азаматтық құқықтың субъектілерін анықтау. Оқушыларды құқық қабілеттілік пен әркет қабілеттілік ұғымдарымен таныстырыңыз. Сыныпқа құқық және әрекет қабілеттілігіне қатысты жас ерекшелігіне байланысты іс әрекетін сәйкестендіру тапсырмасын беріңіз.
Жағдаяттарды талқылап, шешім шығарыңыздар. 1.Айдар 14 жаста. Ол жазғы демалыс кезінде автокөлік жуып табыс тапты. Әкесіне жалақысын өзі жұмсайтынын айтты. Оның осы әрекеті дұрыс па? 2.Исмаилов туысы Қанатбековтен саяжай сатып алуды ресми құжаттарсыз жүзеге асыруды ұсынды. Саяжай құнының 70%- ын төлеп, қалғанын 1 ай ішінде әкеліп беруге міндеттенді. Бірақ сол кеткеннен келмеді. Қанатбеков не істейді? 3.Настя 10 жаста. Ол анасы сатып әперген қымбат планшетін құрбысының 2 томдық балалар энциклопедиясына айырбастап алды. Себебі оны өз меншігім деп есептейді. Сөйлемді аяқта 2. Жауап нормативтік құқықтық актілерге негізделеді. Азаматтық құқық келесі қағидаларға сүйенеді... Азаматтық құқық... қатынастарды реттейді Азаматтық құқықтың қайнар көзі... Азаматтық құқықтың субьектілері... | Мәтінмен жұмыс Мәтіннен негізгі ойды анықтайды Критерий: Тақырыптың ашылуы Нормативтік құқықтық актілерге сүйену Безендірілуі Дескриптор: Қазақстан Республикасының азаматтық құқығының қайнар көздерін түсіндіреді; Критерий: 1. Іс- әрекеттің дұрыс- бұрыстығын анықтайды. 2. Құқықтық нормаларға сүйеніп дәлелдейді. Критерий: Көп нүктенің орнына өз білімін пайдаланып сөйлемді толықтырады. Дсекриптор: нормативтік құқықтық актілерді анықтайды; Азаматтық құқықтың субьектілерге сипаттама береді | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Екі жұлдық,бір ұсыныс» Өзін-өзі бағалау | https://www.youtube.com/watch?v=frumK5UGz_Q https://yandex.kz/images/search?from=tabbar&text=%D0% тақырыптық кесте таратпа материал дар Жағдаяттар жазылған үлестірмелі қағаздар | ||||||||||||||||||
Бекіту | Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Не себепті АҚШ-та Азаматтық Кодексті екінші Конституция деп санайды? | Сабақтың тақырыбын қорытындылау | «Ең үздік жауап» | Ақпараттық карточка | ||||||||||||||||||
Кері байланыс | - нені білдім, нені үйрендім - мен үшін қызықты болды - нені толық түсінбедім | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект | ||||||||||||||||||
Білім беру ұйымының атауы | ||||||
Пәні: | Құқық негіздері | |||||
Бөлім: | Жеке құқық Азаматтық құқық жүйесі және оның негізгі институттары | |||||
Педагогтің аты-жөні: | ||||||
Күні: | ||||||
Сынып: 10 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | Азаматтық құқықтың принциптері мен субъектілері | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 10.3.1.1 - Қазақстан Республикасының азаматтық құқығыың қайнар көздерін түсіндіру (Азаматтық кодексі, заңдар, заңға тәуелді актілер, Азаматтық кодексін толықтыратын және нақтылайтын ережелер); 10.3.1.2 - азаматтық құқық принциптерін нақты мысалдар арқылы түсіндіру; 10.3.1.3 - азаматтық құқық субъектілерін анықтау | |||||
Сабақтың мақсаты | Азаматтық құқықтың қағидаттары мен субъектілері туралы түсінік қалыптастырады | |||||
Құндылықтарға баулу | «Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеяға сай құндылығы: Оқушылардың еліміздің ұлттық дамуы және бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы. | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | Тақырыпқа шығу -Азаматтық құқықтық қатынас субъектілері туралы қандай мәлімет білесіз? | Сабаққа ынталанады. Жағымды ахуал туады. Оқушылар өз пікірлерін ортаға салады | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады | Тақырып тық суреттер | ||
Жаңа білім !!!!!!!!!!!!!!!!Қажет еткен әріптестер үшін....бағалар 870279844 13 | Мәтінмен жұмыс 1.Азаматтық құқық дегеніміз не? Азаматтық құқық пәнін анықтаңдар. 2. Азаматтық құқық жүйесі қандай бөлімдерден тұрады? 3. Азаматтық құқықтың қайнар көздерін атаңдар.Азаматтық заңның қайнар көзі ретінде Қазақстан Республикасы Конституциясының маңыздылыгын түсіндіріңдер. Конституцияның азаматтық құқықтық қатынастарды ретейтін қандай баптары бар? 1-деңгейлі тапсырма. Азаматтық құқықтың не екенін жане қандай субъектлер арасын- дағы қатынастарды репейтінін айтындар 2-деңгейлі тапсырма. Үш топқа беліініп бір біреріңе мүлікіік қатынасты түсіндіріңдер. Жеке мүліктік емес қатынастар деген н мысал келтрідер немесе жагдаяттар Ойластырындар Бақылау сұрақтары мен тапсырмалары 1. Заңды тұлғаның қандай белгілері бар? 2. Мемлекеттің азаматтық-құқықтық қатынастарға кіруіне қандай ерекшеліктері бар? 1-деңгейлі тапсырма. Неліктен мемлекет азаматтық құқықтың ерекше субъектісі бо- лады? Мемлекет азаматтардың міндеттеріне жауап бере ме? Ал азаматтар мемлекеттің міндеттемелерін орындай ма? Жеке жұмыс «Попс формуласы»: «Азаматтық құқық субъектілерінің барлығын құқық қабілеттілігі мен әрекет қабілеттілігі ерекшелеп тұрады» 1-қадам: «Менің ойымша...» 2-қадам: «Себебі мен оны былай түсіндіремін...» 3-қадам: «Оны мен мынадай фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын...» 4-қадам: «Осыған байланысты мен мынадай қорытындыға келдім...» | Тақырыптық мәтінмен жұмыс жасайды; Дескриптор: Азаматтық құқық жүйесін анықтайды; Қазақстан Республикасы Конституциясының маңыздылыгын түсіндіреді; Дескриптор: Азаматтық құқықтың қағидаттары мен субъектілерінің ерекшеліктерін анықтайды; | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Екі жұлдық,бір ұсыныс» Өзін-өзі бағалау | Ақпарат тық мәтін https://stud.baribar.kz/20203/azamattynh-quqyqtyq-subektileri/ https://adilet.zan.kz/kaz/docs/K940001000_ Попс формуласы | ||
Бекіту | Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Азаматтық құқықтың принциптері мен субъектілері | Сабақтың тақырыбын қорытындылау | «Ең үздік жауап» | Ақпарат тық карточка | ||
Кері байланыс | « Білімді стикер». Мына сұрақтар бойынша жауап береді. - Не білдім? - Не білемін? - Не білгім келеді? | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект | ||
Білім беру ұйымының атауы | ||||||||||||
Пәні: | Құқық негіздері | |||||||||||
Бөлім: | Жеке құқық Азаматтық құқық жүйесі және оның негізгі институттары | |||||||||||
Педагогтің аты-жөні: | ||||||||||||
Күні: | ||||||||||||
Сынып: 10 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Азаматтық құқықтың объектілері | |||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 10.3.1.4 - азаматтық құқық объектілерін олардың елеулі белгілері бойынша ажырата білу; 10.3.1.5 - нақты мысал негізінде жеке мүліктік емес құқықтардың ерекшеліктерін анықтау | |||||||||||
Сабақтың мақсаты | Қазақстан Республикасындағы азаматтық құқық ұғымы мен қағидаларын түсіндіру. | |||||||||||
Құндылықтарға баулу | «Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеяға сай құндылығы: Оқушылардың еліміздің ұлттық дамуы және бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы. | |||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | Миға шабуыл -Азаматтық құқықтың объектілері дегенді қалай түсінесіздер? Оқушылар жауабын тыңдаған соң өзіңіз толықтырыңыз. Азаматтық құқықта объекті ұғымы өте даулы мәселеге жатады. Жалпыға таныс анықтамасын былай беруге болады: азаматтық құқықта объектісі дегеніміз – ол азаматтық құқық қатынастарының пайда болуына себеп болатын және субъектілердің әрекеттері оған бағытталған (ықпал ететін) заттар болып табылады. Рим құқығынан бастап азаматтық құқықтың объектілеріне материалдық игіліктер: мүлік (мүліктік құқықтар мен игіліктер), жұмыстар мен қызметтер жатады. | Сабаққа ынталанады. Жағымды ахуал туады. Оқушылар өз пікірлерін ортаға салады | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады | Тақырып тық суреттер | ||||||||
Жаңа білім !!!!!!!!!!!!!!!!Қажет еткен әріптестер үшін....бағалар 87027984413 | Азаматтық құқықтың объектілері Мәтінмен жұмыс. Азаматтық құқық объектілері көрініс тапқан мәтіндер ұсынылады. 1-тапсырмаМәтінді қалпына келтіріңіз. Мүліктік қатынастар дегеніміз — мүлікті иелену, _____________және билік етуге (басқа біреуге беру) байланысты қатынастар. Басқаша айтқанда, мүліктік қатынастар —____________________игіліктермен (мүлік, ___________, құнды қағаз, қызмет көрсету және т.б.) байланысты қоғамдық қатынастар. Мысалы, сату — сатып алу, жалға беру,____________________. Мүліктік емес жеке қатынастар екі топқа бөлінеді —мүліктік қатынастармен тығыз байланысты мүліктік емес жеке қатынастар және мүліктік қатынастармен байланысы жоқ мүліктік емес жеке қатынастар_______________________ құндылықтарға адамның өмірі, денсаулығы, қадірі, ары, атақ- абыройы, іскерлігі және ____________________, өз есіміне құқығы, авторлық құқығы т.б. жатады. Керекті сөздер: Мұраға қалдыру, мүліктік емес, ақша, отбасы құпиясы, пайдалану. Үш жақты түсіндірме күнделігі
Кейс- стади технологиясы Атақты Астаналық клоун Н. Алматы қаласындағы цирктің артисі А-ның өз қойылымдарында Н-ның бағдарламасына кіретін цирктік номерлерін қолданып, олармен ТМД бойынша гастрольде жүріп, үлкен жетістіктерге жеткенін біледі. Сіздің ойыңызша, аталған жағдайға қатысты Н-ның А-ға талап қоюы орынды бола ма? Егер азаматтық құқықтық қатынас пайда болса, оның объектісі не болып табылады? Осы объект азаматтық құқықпен қорғала ма? | Критерий: 1. Азаматтық құқық объектісі анықтамасын салыстыру. 2. Азаматтық құқықтың негізгі объектілерін анықтау. Объекті – бұл азаматық құқық қатынасының пайда болуына себепші болатын құндылық. Жоғарыда келтірілген анықтамалардың қайсысы сіздің пікіріңізше нақтылау және неліктен? Критерий: Сұраққа жауаптың нақтылығы. Құқықтық нормаларға сүйеніп дәлелденуі. | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Екі жұлдық,бір ұсыныс» Өзін-өзі бағалау | Тақырып тық ақпараттық мәтіндер Таратпа материал дар Үш жақты түсіндірме күнделігі Үлестір мелі материал дар | ||||||||
Бекіту | Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Азаматтық құқықтың объектілері | Сабақтың тақырыбын қорытындылау | «Ең үздік жауап» | Ақпараттық карточка | ||||||||
Кері байланыс | Табыс сатысы» әдісі: сатының суреті, сатының 1 - баспалдағы Мен.............. БІЛЕМІН 2 - баспалдағы Мен.................. ТҮСІНЕМІН, 3 - баспалдағы Мен............. ЖАСАЙ АЛАМЫН | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект | ||||||||
Білім беру ұйымының атауы | ||||||||||||
Пәні: | Құқық негіздері | |||||||||||
Бөлім: | Жеке құқық Азаматтық құқық жүйесі және оның негізгі институттары | |||||||||||
Педагогтің аты-жөні: | ||||||||||||
Күні: | ||||||||||||
Сынып: 10 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Мәміле түсінігі және оның түрлері | |||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 10.3.1.6 - құқықтық жағдаят мысалында мәміле ұғымын және оның түрлерін түсіндіру | |||||||||||
Сабақтың мақсаты | Мәміле ұғымы және оның түрлерін түсіндіру | |||||||||||
Құндылықтарға баулу | «Мәңгілік ел» құндылығы. Еліміздің ұлттық қауіпсіздігі және бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы | |||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | Миға шабуыл технологиясы арқылы оқушыларға сабақтың тақырыбын анықтау үшін презентациямен жұмыс. Оқушыларды сабақтың мақсаты, жетістік критерийлері мен таныстыру. | Сабаққа ынталанады. Жағымды ахуал туады. Оқушылар өз пікірлерін ортаға салады | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады | Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің ақпараттық-құқықтық жүйесі | ||||||||
Жаңа білім !!!!!!!!!!!!!!!!Қажет еткен әріптестер үшін....бағалар 87027984413 | Мағынаны тану «БББ» кестесімен жұмыс жүргізу.
Екінші бағанадағы сынып оқушыларының жазған сұрақтарына жауап табу үшін сынып оқушыларын үш топқа бөлу 1-тапсырма Интеллект картасын және мәміле үлгісін жасайды. 1 Сату-сатып алу мәмілесі 2 Айырбас шарты 3 Сыйға беру шарты 4 Кепіл хат Оқушыларға мәміле жасасуға қатысты даулы жағдаятты ұсыну. «БББ» кестесі бойынша сабақ соңында «Білдім» бағанын толтыру қажет. 2-тапсырма 1. Мәміленің қаңдай нысандарын білесіңдер? 2. Мәміле жарамды деп танылуы үшін қандай жағдайлар қажет? 2-деңгейлі тапсырма. «Мәмілелердің түсініктемесі мен нысандары» тақырыбында көрсетілім жасаңдар. Оны талқылаңдар. 2-деңгейлі тапсырма. Азамат Х. компьютер сату туралы хабарландыру жасады. Сатып алушы D. хабарландыру бойынша келгенде, азамат Х. сатып алушыға әзілдегендігін айтты.Сатып алушы D. Х. дан компыютерді тасымалдау үшін көлікті жалға алған шығындарын төлеуді талап етуге құқылы ма? ПТМС формуласы Позиция «Заң жасалатын мәмілелерді тіркеуді талап етеді Мысал (мұны мынадай мысал арқылы дәлелдей аламын....) Салдар(қорытынды жасаймын.... | Сынып оқушылары алдыңғы тоқсандағы өткен азаматтық құқықтағы білімдерін бірінші бағанаға жазады. Екінші бағанаға бүгінгі сабақта нені білгілері келеді соны жазулары керек Оқушылар өздеріне берілген «ҚР Азаматтық кодексінің баптарына сүйеніп даулы мәселені шешеді немесе өз ұсыныстарын келтіреді. Дескриптор: мәмілелерді тіркеу заңды жолдарын анықтайды; мәмілелерді тіркеу заңды жолдарына талдау жасайды; | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Екі жұлдық,бір ұсыныс» | ҚР Азаматтық кодексi397-бап. Шарт жасасу тәртiбi БББ кестесі Таратпа материалдар ПТМС формуласы ҚБ парағы | ||||||||
Бекіту | Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Шарт түрлерін Венн диаграммасы арқылы салыстыру | Сабақтың тақырыбын қорытындылау | «Ең үздік жауап» | Ақпараттық карточка | ||||||||
Кері байланыс |
| Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект | ||||||||
Білім беру ұйымының атауы | ||||||
Пәні: | Құқық негіздері | |||||
Бөлім: | Жеке құқық Азаматтық құқық жүйесі және оның негізгі институттары | |||||
Педагогтің аты-жөні: | ||||||
Күні: | ||||||
Сынып: 10 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | Меншік құқығы түсінігі және оның қорғалуы | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 10.3.1.7 - мысалдар келтіре отырып, меншік құқығы ұғымын және оның негізгі өкілеттілігін түсіндіру; 10.3.1.8 - құқықтық жағдаятты (казусты) талдай отырып, меншік құқығын қорғау жолдарын түсіндіру | |||||
Сабақтың мақсаты | Мысалдар келтіре отырып, меншік құқығы ұғымы және оның негізгі өкілеттілігін түсіндіру;Құқықтық жағдаятты талдай отырып, меншік құқығын қорғау жолдарын түсіндіру | |||||
Құндылықтарға баулу | Руханижаңғыру, «Мәңгілік ел» бағдарламасы. Өзарасыйластық пен басқаныңқұқығынсыйлауға баулу. | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | Ой салу «Менің автокөлігім» «Менің үйім» «Менің затым» Меншік деген ұғым бойынша ой толықыны әдісін қолдану арқылы сыныптың түсініктерін тексеріңіз | Сабаққа ынталанады. Жағымды ахуал туады. Оқушылар өз пікірлерін ортаға салады | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады | Тақырып тық суреттер | ||
Жаңа білім !!!!!!!!!!!!!!!!Қажет еткен әріптестер үшін....бағалар 87027984413 | Мағынаны ашу -Сіздің отбасыңыз қандай меншік иеленетіндігі туралы ойланыңыз. Мысалы, үй секілді ірі жеке меншік, киім-кешек сияқты ұсақ заттарды қоса алғанда 10 затты таңдатыңыз. Келесі сұрақтарды қойыңыз: -Сіз осы заттардың иесі екендігіңізді қалай дәлелдейсіз? -Біз осы меншікті иеленуге заңды құқықты қалай аламыз (иелену, пайдалану, билік ету)? Оқушыларға меншік иеленуді құқықтық құжаттар көмегімен куәләндірудің түрлі жолдары туралы қосымша түсіндіре кетіңіз. Оқушылар меншікке алған заттарды және оны растайтын құжаттарды тізіп, кестеге жазуларын сұраңыз және бұл тізімге киім - кешек сияқты ұсақ заттан бастап, автокөлік немесе жер учаскесі секілді заттар енгізілуі керек екенін ескертіңіз. Тапсырманы қорытындылау ретінде оқушылардан кез-келген адамның меншік иелігін растайтын арнайы құжатты қажет ететін заттарды атауын сұраңыз. Бақылау сұрақтары мен тапсырмалары 1. Меншік дегеніміз не? Ол қандай өкілеттіліктерден тұрады? 2. Меншіктік лауазым дегеніміз не және ол қалай көрініс табады? 3. Қазақстанда меншік формасының қандай түрлері бар? Оларға анықтама беріңдер. 4. Жалпы меншік құқығы дегеніміз не? Олардың түрлерін атаңдар. 1-деңгейлі тапсырма. «Жекеменшік құқығы және оның нарық дамуындағы мәні» тақырыбына таныстырылым әзірле. 2-деңгейлі тапсырма. «ҚР-дағы жекеменшіктің дамуы: заңмен қамтамасыз етілуі, іс-тәжірибесі, өзекті мәселесі» тақырыбына баяндама әзірле. | Оқушылар меншікке алған заттарды және оны растайтын құжаттарды тізіп, кестеге жазады және бұл тізімге киім - кешек сияқты ұсақ заттан бастап, автокөлік немесе жер учаскесі секілді заттар енгізеді. Дескриптор: Меншік құқығын анықтайды; Қазақстанда меншік формасының қандай түрлері атайды; Оқушылар таныстырылым дайындайды | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Екі жұлдық,бір ұсыныс» Өзін-өзі бағалау | ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ АЗАМАТТЫҚ КОДЕКСI https://kk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B5%D0%BD%D1%88%D1%96%D0%BA https://yandex.kz/images/search?p=1&text=%D0%BC%D0%B5%D0%BD таратпа материалдар | ||
Бекіту | Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Жеке меншіктің түрлерін анықтау, ҚР Конституциясының 6 бабын қарастыру, жазу, ҚР Азаматтық кодексінің 188 бабын қарастыру, жазу | Сабақтың тақырыбын қорытындылау | «Ең үздік жауап» | Ақпараттық карточка | ||
Кері байланыс | - Нені білдім? Нені үйрендім? - Нені толық түсінбедім? - Немен жұмысты жалғастыру қажет? | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект | ||
Білім беру ұйымының атауы | ||||||||||||||||||||||||||
Пәні: | Құқық негіздері | |||||||||||||||||||||||||
Бөлім: | Жеке құқық Азаматтық құқық жүйесі және оның негізгі институттары | |||||||||||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: | ||||||||||||||||||||||||||
Күні: | ||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 10 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Міндеттемелік құқық | |||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 10.3.1.9 - заң терминдерін пайдаланып, міндеттемелік құқықтың мәнін ашу; 10.3.1.10 - міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету тәсілдерін құқықтық жағдаятты талдай отырып анықтау | |||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | заң терминдерін пайдаланып, міндеттемелік құқықтың мәнін ашу; | |||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу | «Мәңгілік ел» идеясының азаматтық патриотизм қасиеттерін меңгереді Құндылықтар: - Жаһандық азаматтықты қалыптастыру - патриотизм | |||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | Тақырыпқа қатысты ой шақыру ситуативті процесі. Үй тапсырмасын сұрау. «Меншік құқығы түсінігі және оның қорғалуы» тақырыбына қатысты теориялық сұралым. «Меншік құқығын қалай түсінеміз және оның қорғалуы қалай жүзеге асырылады?” тақырыбына жинақтаған оқушылардың инфографика мазмұнын талқылау. Қорытындылаушы сұрақ: «Қалай ойлайсыздар, қазіргі Қазақстан қоғамында әрбір жкек және заңды тұлғалардың өз меншік құқығын заңдарға сәйкес қорғауы қаншалықты маңызды?» Ой қорытынды. Ситуациялық сұрақ:
Білім алушылардың репликалары тыңдалады. Сабақ тақырыбы, оқу мақсаттары және бағалау критерийлері жарияланады. | Сабаққа ынталанады. Жағымды ахуал туады. Оқушылар өз пікірлерін ортаға салады | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады | Тақырып тық суреттер | ||||||||||||||||||||||
Жаңа білім !!!!!!!!!!!!!!!!Қажет еткен әріптестер үшін....бағалар 87027984413 | Сыныптық талқылау сұрақтары: Міндеттемелік құқықтың анықтамасы және оның құрамдас бөліктері қандай? Міндеттемелік құқықты шынайы өмірде қалай жүзеге асыруға болады? Академиялық түсіндірілім: Азаматтық-құқықтық жауапкершілікке түсініктеме: Азаматтық-құқықтық жауапкершілік дегеніміз -шартта немесе заңда көрсетілген ретте жүктелген міндеттемені бұзған субъектіге қолданылатын мүлікті өндіру жауапкершілігі. Азаматтық құқықтық жауапкершіліктің әрекет белгілері: а) борышкордың міндеттемені бүзуынан туындаған мүліктік шығындарды несие берушіге өндіріп беру; ә) борышқордың міндеттемені тиісті дәрежеде орындауын кадағалау; б) борышқорды міндеттемені орындамағаны немесе тиісті дәрежеде орындамағаны үшін жазалау; в) белгілі бір дәрежеде несие берушінің міндеттемеге қатысуына түрткі болу; г) борышқордың тәртіпсіздік фактілерін басқа тұлғалардың көзінше дәлелдеу болып табылады. Азаматтық-құқықтық жауапкершіліктің негізгі қызметтері: Жазалау қызметі— міндеттемені бүзған немесе шығын келтірген тұлғаның мүлкінің азаюы. Тәрбиелік қызметі— құқық бұзушы болашақта мұндай әрекеттер жасауға жол бергізбейді. Қалпына келтіру қызметі— шығын келген тұлғаның мүліктік жағдайын қалпына келтіру Міндеттеме артрибуттары (ерекшеліктері): Мiндеттеме деп отырғанымыз – бiр адам (борышкер) басқа адамның (несие берушiнiң) алдында ие болған мүлiк беру, жұмыс орындау, ақша төлеу және т.б. сияқты белгiлi бiр әрекеттер тізбесі. Міндеттеме бөліктері: Айып төлеу ұғымы Борышқор мiндеттемесiн орындамаған немесе тиiсiнше орындамаған ретте, атап айтқанда, орындау мерзiмiн өткiзiп алған ретте несие берушiге төлеуге мiндеттi, заңдармен немесе шартпен белгiленген ақша сомасы айып төлеу (айыппұл, өсiм) деп танылады. Айып төлеу туралы талап бойынша несие берушi оған келтiрiлген залалдарды дәлелдеуге мiндеттi емес. Кепiл ұғымы Мiндеттемеге сәйкес несие берушiнiң (кепiл ұстаушының) егер де борышкер кепiлмен қамтамасыз етiлген мiндеттеменi орындамаған жағдайда кепiлге салынған мүлiк құнынан ақша өндіру әдiсi. Кепiлпұлұғымы. Уағдаласушытараптардыңбiреуiнiңшартбойыншаөзiненалынатынтөлемнiңесебiненекiншiтарапқажәнешартжасау мен орындауды не өзгемiндеттеменiорындаудықамтамасызетугеберiлетiнақшалай сома кепiлпұлдептанылады. Терминдерге түсініктеме: Шартұғымы Екiнемесеоданкөпадамныңазаматтыққұқықтар мен мiндеттердiбелгiлеу, өзгертунемесетоқтатутуралыкелiсiмiшартдептанылады. Мәмілелер –азаматтар мен заңды тұлғалардың азаматтық құқықтары мен міндеттерін белгілеуге, өзгертуге немесе тоқтатуға бағытталған әрекеттері Сенімхат – бір адамның (сенім берушінің) өз атынан өкілдік жасау үшін басқа адамға (сенім алушыға) беретін жазбаша өкілдігі. Сенімхат сенім алушының өкілеттілігінің мөлшерін анықтайтын бір жақты келісім, ол тікелей сол сенімхатты беруге белгіленген құқықтар мен міндеттерді тудырады. Қалыптастырушы бағалау жұмысы: Мәтіндегі академиялық ақпараттарды оқи отырып, тақырыптық терминдерге анықтама береді Таблицада көрсетілген ұғымдардың анықтамасын толтырыңыздар:
Құқықтық жағдаяттарды талдау арқылы мәселелердің шешімдерін ұсыну 1- құқықтық жағдаят Сауда-делдалдық фирма жасасқан шартқа сəйкес сауда кəсiпорнына маргарин партиясын жеткiзедi‚ ол маргариннiң сатылу мерзiмi өтiп кеткен болып шығады. Сауда кəсiпорны тауарды жарамсыз деп тауып‚ фирмаға алдын-ала төлем ретiнде аударылған қаржыны қайтару жөнiнде‚ сонымен қатар шартта қарастырылған айыпты төлеу туралы талап қояды. Шарт бойынша олар 10 күн деп белгiленген талап қою мер-зiмiн сауда кəсiпорнының өткiзiп алуын сiлтеп‚ фирма талапты орындаудан бас тартады. Сауда кəсiпорны талап арызбен төрешi сотқа барады. Дəлелi ретiнде сауда кəсiпорнының тараптар келiсiмi бойынша белгi-ленген талап қою тəртiбiн ғана емес‚ сонымен қатар арыз берушiнiң тараптар белгiлеуi бойынша 30 күндiк наразылық бiлдiру мерзiмiнiң ескiргенiн де көрсетедi. Фирманың пiкiрi бойынша‚ сауда кəсiпорнының талабы негiзсiз‚ өйткенi маргариннiң сатылу мерзiмiнiң өтiп кетуi жет-кiзiлген тауардың сапасыздығына дəлел бола алмайды. Бұл дауда кiмдiкi дұрыс? Сот қандай шешiм қабылдауы тиiс? 1 –құқықтық жағдаяттың жазбаша жауап кестесі:
2- құқықтық жағдаят Ауыр сырқатқа шалдыққан азамат Момынов Жинақ бан-кiсiндегi өзiнiң ақша салымын бiрнеше жыл бойы iс-жүзiндегi некелiк қарым-қатынаста болған Нұрланованың қарауына беру туралы сенiмхат бередi. Сонда Момынов куəгерлердiң көзiнше Нұрланова осы қаражат есебiнен оны жерлеуге байланысты бар-лық шығындарын өтеп‚ ал қалғанын өз еркiмен жұмсасын деген тiлегiн бiлдiредi. Осы сенiмхат та‚ Нұрлановаға мұра бойынша автокөлiктiң жəне үй жабдықтарының өтуi туралы өсиет те, Момыновтың емделiп жатқан ауруханасының бас дəрiгерiмен куəландырылады. Момыновтың өлiмiнен кейiн əкесiмен бiрқа-тар жылдар бойы қатынаспайтын‚ бiрақ заң бойынша Момыновтың жалғыз мұрагерi болып табылатын оның ересек ұлы Нұрлановадан Жинақ банкiде Момынов атында сақталған ақша са-лымының барлық сомасын берудi талап ете отырып‚ оған талап арыз ұсынады. Осы талап арыз қаншалықты негiзделген деуге болады? 2-құқықтық жағдаяттың жазбаша жауап кестесі:
3-тапсырма. Міндеттемелердің түрлеріне мысалдар келтіріп, талдайды; 3-тапсырма. Өз жұбыңызбен міндеттемелердің түрлерін жеке қарастырып, үлестік, ортақ және ақшалай міндеттемелердің біреуіне мысал келтіріңіз | Дескриптор: Міндеттемелік құқықтың анықтамасын сипаттайды; Міндеттемелік құқықтың құрамдас бөліктерін анықтайды; Дескриптор: Азаматтық-құқықтық жауапкершілік, міндеттеме, борышкер, шарт, мәміле, сенімхат терминдеріне түсіндірме жауап жазады Оқушылар термин сөздермен жұмыс жүргізеді Оқушылар жеке және жұптық формада ҚР Азаматтық Кодексінің 268-390 баптарын оқып, мазмұнын талқылайды; Дескрипторы: Екі кейс стадиды талдау арқылы кестенің сұрақтарына өз көзқарас жауаптарын жазады; Өз жұбыңызбен міндеттемелердің түрлерін жеке қарастырып, үлестік, ортақ және ақшалай міндеттемелердің біреуіне мысал келтіріңіз: ДескрипторыӘр білім алушы жұбымен міндеттемелердің түрлерін жеке қарастырып, үлестік, ортақ және ақшалай міндеттемелердің біреуіне мысал келтіріп, талқылайды | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Екі жұлдық,бір ұсыныс» ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Өзін-өзі бағалау |
ҚҰҚЫҚ НЕГІЗДЕРІ, Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған жаңартылған мазмұндағы оқу бағдарламасы;
https://kk.wikipedia.org/wiki/Мәміле_түсінігі,_шарт_және_оның_түрлері ҚР Конституциясы, ІІ бөлім: «Адам және азамат» | ||||||||||||||||||||||
Бекіту | Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Өзжұбыңмен бірге келісім-шартқа отырып, мәтінін жазбаша жазып келу. Қолданылатын дереккөздер: ҚР Конституциясы 22, 25, 26 -баптары | Сабақтың тақырыбын қорытындылау | «Ең үздік жауап» | Ақпараттық карточка | ||||||||||||||||||||||
Кері байланыс | «Жақсы сұрақ» әдісі арқылы кері байланыс жасайды.
| Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект | ||||||||||||||||||||||
Білім беру ұйымының атауы | ||||||
Пәні: | Құқық негіздері | |||||
Бөлім: | Жеке құқық Тұтынушылар құқығы туралы заңнама | |||||
Педагогтің аты-жөні: | ||||||
Күні: | ||||||
Сынып: 10 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | Қазақстан Республикасында тұтынушылар құқықтарының заңды түрде бекітілуі | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 10.3.2.1 - Қазақстан Республикасының тұтынушылар құқығы туралы заңына сәйкес құқықтық қатынастар субъектілерінің құқықтары мен міндеттерін анықтау; 10.3.2.2 - заң терминдерін пайдалана отырып, тұтынушылардың құқықтарын қорғау жолдарын нақты жағдаяттық мысалдармен (казустармен) түсіндіру | |||||
Сабақтың мақсаты | Қазақстан Республикасының тұтынушылар құқығы туралы заңына сәйкес құқықтық қатынастар субъектілерінің құқықтары мен міндеттерін анықтау | |||||
Құндылықтарға баулу | Тұтынушылардың құқықтары және бостандықтары туралы білімді қалыптастырады | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | Суреттерге қарап, сабақтың тақырыбын болжайды. Бүгінгі тақырып таныстырылады. Оқу мақсаттары мен бағалау критерийлері көрсетіледі. | Сабаққа ынталанады. Жағымды ахуал туады. Оқушылар өз пікірлерін ортаға салады | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады | Тақырып тық суреттер | ||
Жаңа білім !!!!!!!!!!!!!!!!Қажет еткен әріптестер үшін....бағалар 87027984413 | 1-тапсырма Құқықтық қатынастар субъектілерінің анықтамасын сәйкестендіреді. 1) дайындаушы; 2) жарамдылық мерзімі; 3) жұмыс; 4) кемшілік; 5) кепілдік мерзімі; 6) көрсетілетін қызмет; 7) қызмет ету мерзімі; 8) орындаушы; 9) сақтау мерзімі; 10) сатушы; 11) тауар; 12) тауардың қауіпсіздігі; 13) тауардың; 14) тауарды иелену фактісін растайтын құжат; 15) тұтынушы. Он сұрақ! Мұғалім бір оқушыны таңдап алады және оның маңдайына негізгі сөз жазылған стикерді жапсырады – қатысушы сыныпқа 10 сұрақ қоя алады, оған жауап не ИӘ, не ЖОҚ деп беріледі. Жасыратын сөздер: Клиент әрқашан дұрыс, тұтынушы, сатушы, кепілдік мерзімі Интерпретация Қазіргі кезде тұтынушылардың қандай құқықтары көбіне бұзылады деп ойлайсыздар және неліктен? «Попс формуласы»: Қазақстан Республикасында тұтынушылар құқықтарының заңды түрде бекітіледі 1-қадам: «Менің ойымша...» 2-қадам: «Себебі мен оны былай түсіндіремін...» 3-қадам: «Оны мен мынадай фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын...» 4-қадам: «Осыған байланысты мен мынадай қорытындыға келдім...» | Оқушылар құқықтық қатынастар субъектілерінің анықтамасын сәйкестендіреді Тұтынушылардың құқықтары туралы ҚР Заңында пайдаланылатын негізгі ұғымдарды қолданып, талдап оны қорғайды Дескриптор: Республикасында тұтынушылар құқықтарын анықтайды; Республикасында тұтынушылар құқықтарының заңдарына талдау жасайды; | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Екі жұлдық,бір ұсыныс» Өзін-өзі бағалау | Таратпа материалдар Тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 4 мамырдағы № 274-IV Заңы. ҚБ парағы Попс формуласы | ||
Бекіту | Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Шағын социологиялық зерттеулер. Біз тұтынушы ретінде өз құқығымызды қаншалықты білеміз?Тұтынушылардың құқықтарын қорғаудың қандай жолдары бар? | Сабақтың тақырыбын қорытындылау | «Ең үздік жауап» | Ақпараттық карточка | ||
Кері байланыс | «Аяқталмаған сөйлемдер» әдісі. Мен бүгін білдім... Мен бүгін сезіндім... Мен келесі сабақта білгім келеді ... | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект | ||
Білім беру ұйымының атауы | |||||||||||||||||||||||
Пәні: | Құқық негіздері | ||||||||||||||||||||||
Бөлім: | Жеке құқық Отбасы құқығы жүйесі | ||||||||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: | |||||||||||||||||||||||
Күні: | |||||||||||||||||||||||
Сынып: 10 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Қазақстан Республикасындағы отбасы құқығының қайнар көздері | ||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 10.3.3.1 - отбасылық қарым-қатынастар саласындағы нормативтік құқықтық актілердің қажеттілігін түсіндіру («Қазақстан Республикасының неке және отбасы туралы кодексі», «Қазақстан Республикасының бала құқықтары туралы заңы») | ||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Отбасының мемлекетте алатын орны мен маңызы туралы бүкіл сыныптық талқылау барысында айтылым және тыңдалым дағылары қалыптасады | ||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу | Отансүйгіштік, патриотизм | ||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | |||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||||||||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | Суреттер арқылы сабақ тақырыбын ашу.
Ойлар генерациясы: «Отбасы –тіршіліктіңтірегі...»? – деген ойды қалайша түсінуге болады? Оқушылардың тиісті жауаптарымен сұрақты талқылау | Сабаққа ынталанады. Жағымды ахуал туады. Оқушылар өз пікірлерін ортаға салады | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады | ||||||||||||||||||||
Жаңа білім !!!!!!!!!!!!!!!!Қажет еткен әріптестер үшін....бағалар 87027984413 | Бейнесюжеттер тамашалау. Отбасы құндылықтарын сақта Бейнесюжеттен туындайтын тақырыптық сұрақтар: Отбасы дегеніміз (...) Отбасының қоғамдағы маңызы (...) Неке дегеніміз (...) Некеге тұрудың негізгі шарттары (...) Қазақстан Республикасында мемлекеттік органдарда ғана қиылған неке заңды деп есептеледі, себебі (...) Зерттеу Сыныпқа бейнебаянды көрсетіп, неке, отбасы ұғымдары аясында талқылау ұйымдастырыңыз.Кестені толтыруға тапсырма беріңіз.
Зерттеу жүргізу барысында оқушылар келесі нұсқаулықтарды басшылыққа алуы тиіс: 1. Кез-келген мәліметтің белгілі бір сенімді ақпарат көздеріне сүйенуі. 2. Құжаттарды талдау нәтижесінде нақты тұжырымдарды шығару. 3. Мәселенің шешу жолдары көрсетілген нақты ұсыныстар жасау. Жазбаша жұмыс тапсырмасы. 1.Зерттеудің нәтижесінде отбасының әлеуметтік рөліне деген ойыңыз өзгерді ме? 2.Қазақстанның жаһандану жағдайында отбасы құндылықтарын қалай сақтап қаламыз деп ойлайсыңдар? Бақылау сұрақтары мен тапсырмалары 1. Отбасына анықтама беріңдер. Өздеріңнің отбасылық ағаштарыңды жасаңдар, Туыстардың қай санаты үлкен құқықтарға, ал қайсысы үлкен міндеттемелерге ие екендігін анықтандар. 2. Туыстық байланыс дегенді қалай түсінесіндер? Туыстар бір біріне көмектесуі керек пе? Туыстық қатынастар заңмен реттеле ме? 3. Сендер тұрған жерде көпбалалы отбасыларға қандай жеңілдіктер жасалған? Осы сұрақтарды талқылаңдар, өмірмен байланыстырыңдар. 2-деңгейлі тапсырма. Л.Толстойлың «Үйіндегі бақытты адам - ең бақытты адам» деген сөзінің мағынасын түсіндір Болашак өмірдегі серігіңнің бойынан қандай қасиеттерді көргің келеді? 2-деңгейлі тапсырма. Балалар мүддесін көздейтін мемлекетік саясаттың мақсатын талқылаңдар («Баланың құқықтары туралы- Заң,6 бап) «Балалардың дене бітімі, интеллектуалдық, рухани жане имандылық тысынан дамуына, олардың бойында елжандылық, азаматтық және бейбітшіл сезімдерді тәрбиелеуге, сондай ақ баланың жекеадами тұлғасының қоғам мүддесі, мемлекет халықтарының дәстурлері, ұлттық және әлен дік мәдениет жетістіктеріне қол жеткізуі үшін мүмкіндіктерін ашуға жардемдесун деген мақсатқа назар аударындар Осы мақсатқа қалай жетуге болатыны жененде өз пікірлеріңдіайтыңдар. | Дескриптор Отбасы ұғымына түсіндіреді. Отбасының құқықтық реттелуін анықтайды. Отбасылық қарым-қатынастардың қағидаттарын түсіндіреді Ойларын дәлелдейді, интеллект карта көмегімен сынып алдында өз позицияларын қорғайды. Дескриптор Отбасының әлеуметтік рөлін түсіндіреді Қ.Р. Отбасының қарым-қатынастарының құқықтық реттелуінің негізгі ұғымдары мен қағидаттарын түсінеді. Отбасы құндылықтарын анықтайды Оқушылар сұрақтарға жауап табады Дескриптор: Туыстық байланысты сипаттайды; Балалар мүддесін көздейтін мемлекетік саясаттың мақсатын анықтайды; | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Екі жұлдық,бір ұсыныс» Өзін-өзі бағалау | Конституция баптары http://www.youtube.com/watch?v=LSo90qFfRfQ Отан отбасыдан басталады http://kaztrk.kz/rus/society/Otan_otbasinan_bastaladi.html Құқық негіздері 10сынып отбасың құндылықтар сақта http://www.youtube.com/watch?v=LSo90qFfRfQ Отбасы құқықтары adilet.zan.kz/kaz/docs/Z980000321_ | |||||||||||||||||||
Бекіту | Сабақты қорытындылау
Үйге тапсырма «Бақытты отбасы қандай болуы керек?» тақырыбында инфографикалық модель (үй, сурет, бейне түрінде) құрастыру | Сабақтың тақырыбын қорытындылау | «Ең үздік жауап» | Ақпараттық карточка | |||||||||||||||||||
Кері байланыс | «Бұл сабақты оқып, мен…» Білмеймін ....... Білемін ..... Түсінемін ..... Түсінемін және қолдана аламын .... Басқа біреуді үйрете аламын ..... | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект | |||||||||||||||||||
Білім беру ұйымының атауы | ||||||
Пәні: | Құқық негіздері | |||||
Бөлім: | Жеке құқық Отбасы құқығы жүйесі | |||||
Педагогтің аты-жөні: | ||||||
Күні: | ||||||
Сынып: 10 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | Қазақстан Республикасында отбасылық қарым-қатынастардың құқықтық реттелуі | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 10.3.3.2 - Қазақстан Республикасының отбасылық қарым-қатынастарының құқықтық реттелуінің негізгі ұғымдары мен принциптерін түсіндіру; 10.3.3.3 - әртүрлі өмірлік жағдайларда балалар құқықтарының жүзеге асырылуын зерттеу | |||||
Сабақтың мақсаты | Қазақстан Республикасының отбасылық қарым-қатынастарының құқықтық реттелуінің негізгі ұғымдары мен принциптерін түсіндіру | |||||
Құндылықтарға баулу | «Мәңгілік ел» идеясының негізі – зайырлы қоғам мен жоғары руханилыққа баулу | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | Ой салу -Қазақстан Республикасында отбасылық қарым-қатынастардың құқықтық реттелуі Б. Оқушылар сабақта жаңа тақырыппен, оқу мақсатымен, бағалау критерийлерімен, терминдермен танысады. | Сабаққа ынталанады. Жағымды ахуал туады. Оқушылар өз пікірлерін ортаға салады | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады | Тақырып тық суреттер | ||
Жаңа білім !!!!!!!!!!!!!!!!Қажет еткен әріптестер үшін....бағалар 87027984413 | Мағынаны тану. Академиялық білімдер түсіндірілімі. Неке - ерлi-зайыптылар арасындағы, отбасын құру мақсатымен заңдарда белгiленген тәрртіпте тіркелген еркек пен әйелдiң арасындағы тең құқықты одақ. Отбасы - некеден, туыстықтан, бала асырап алудан немесе балаларды тәрбиеге алудың өзге де нысандарынан туындайтын мүлiктiк және мүлiктiк емес жеке құқықтар мен мiндеттерге байланысты және отбасы қатынастарын нығайту мен дамытуға жәрдемдесуге тиiстi адамдар тобы. ОТБАСЫ ҚАҒИДАЛАРЫ: Оқушылардың міндеті– берілген жазба жұмысының талапқа сай орындалуын қамтамасыз ету. «Попс формуласы»: Ерлі зайыптылардың жеке және мүлікті құқық қатынастарының тоқтатылуын некенің тоқтатылуы деп түсінеді 1-қадам: «Менің ойымша...» 2-қадам: «Себебі мен оны былай түсіндіремін...» 3-қадам: «Оны мен мынадай фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын...» 4-қадам: «Осыған байланысты мен мынадай қорытындыға келдім...» БЛИЦ СҰРАҚТАР жаттығуын жүргізу ; Сұрақ №1 Жауабы:Неке шарты Сұрақ №2 Сұрақ №3 Жауабы: Дастан-Мұса-Жылқайдарова Айым Болатқызы Сұрақ №4 | Оқушылар мәтінмен жұмыс жасайды Дескриптор: Отбасы қағидаттарын анықтайды; Некені тіркеу қағидаларын сипаттайды; Отбасын құру және сақтау қағидаларын ажыратады; Дескриптор: Ерлі зайыптылардың жеке қатынастарын анықтайды; Ерлі зайыптылардың мүлікті құқық қатынастарын сипаттайды; Дескриптор: Некеге тұрушы адамдардың келісімдерін түсіндіреді; азаматтық хал актілерін жазу заңдылықтарын сипаттайды; Неке шартының негізінде ерлі-зайыптылардың ортақ мүлкітерінің бөліну ерекшеліктерін түсіндіреді; | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Екі жұлдық,бір ұсыныс» Өзін-өзі бағалау | Неке (ерлі-зайыптылардың) және отбасы туралы. Қазақстан Республикасының Кодексі. – Алматы: ЮРИСТ, 2013. http://adilet.zan.kz/kaz/docs/K1100000518; Отбасы мүшелері http://www.youtube.com/watch?v=YCP5f16NEzg https://www.youtube.com/watch?v=61ELOQQbHdk ҚР Статистикалық агентігі | ||
Бекіту | Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Қазақстан Республикасында отбасылық қарым-қатынастардың құқықтық реттелуі | Сабақтың тақырыбын қорытындылау | «Ең үздік жауап» | Ақпараттық карточка | ||
Кері байланыс | «Бұл сабақты оқып, мен…» Білмеймін ....... Білемін ..... Түсінемін ..... Түсінемін және қолдана аламын .... Басқа біреуді үйрете аламын ..... | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект | ||
Білім беру ұйымының атауы | ||||||
Пәні: | Құқық негіздері | |||||
Бөлім: | Жеке құқық Еңбек құқығы жүйесі | |||||
Педагогтің аты-жөні: | ||||||
Күні: | ||||||
Сынып: 10 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | Қазақстан Республикасында еңбек қатынастары ның құқықтық реттелуі | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 10.3.4.1 - Қазақстан Республикасы еңбек қатынастарын құқықтық реттеудің негізгі ұғымдары мен принциптерін түсіндіру; 10.3.4.2 - әртүрлі өмірлік жағдаяттарда еңбек құқықтарының іске асуын зерттеу | |||||
Сабақтың мақсаты | Еңбек қатынастарының құқықтық реттелу ерекшеліктерін, қағидаларын, еңбек құқығының жүзеге асу жолдарын анықтау | |||||
Құндылықтарға баулу | - Өз елінің заңдарына деген құрметті қалыптастыру; заңды орындау міндеттілігін ұғындыру - Жаһандық азаматтылық: жағдаяттарды шешу, өзге елдермен салыстыру - Құрмет пен ашықтық. | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | Миға шабуыл -«Еңбек бәрін жеңбек» мағынасын түсіндір | Сабаққа ынталанады. Жағымды ахуал туады. Оқушылар өз пікірлерін ортаға салады | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады | Тақырып тық суреттер | ||
Жаңа білім !!!!!!!!!!!!!!!!Қажет еткен әріптестер үшін....бағалар 87027984413 | Мәтінмен жұмыс
КР Конституциясы 1.Азаматтың қандай еңбек түрімен айналысатындығы туралы шешімді кім қабылдайды? 2.Ерікті еңбек ету дегеніміз не? Еріксіз еңбек ету қандай жағдайларда мүмкін? Еңбек қатынастарының ерекшеліктері: ҚР Еңбек кодексі мен ҚР заңнамаларын негізге ала отырып жағдаяттар шешу Жағдаят №1 Мектеп директоры өзіне кедергі келтіріп жүрген кәсіподақ ұйымынан құтылмақшы болды. Осы мақсатта ол мұғалімдер мен басқа да мектеп қызметкерлерін өз кеңсесіне бір-бірлеп шақырды және екі арыздың бірін жазуға таңдауды ұсынды: не кәсіподақтан шығу арызы немесе өз еркі бойынша жұмыстан шығу арызын жазу. Математика мұғалімі өз құқықтарын қорғау үшін сотқа баруға шешім қабылдады. Мектеп директоры еңбек заңнамасының қандай қағидаларын бұзып отыр? Жағдаят №2 Колледж оқытушысы өз құқықтарын қорғау барысында колледждің жетекшісімен бірнеше рет қақтығысып қалды. Біраз уақыттан соң оқытушы өз еркімен жұмыстан шығу жөнінде өтініш береді. Жұмыстың соңғы күнінде жұмыс кітапшасын алғаннан кейін, ол ондағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінің 7б.1 б. 54 т. (қызметкердің жұмыс орнында алкогольді, есірткелік, уытты мас күйінде болу) сәйкес жұмыстан босату туралы жазбаны көреді. Кадр бөлімінің бастығына жүгінген кезде, ол кездейсоқ қателік кеткенін айтып жазбаны түзетіп береді. Алайда, оқытушы бұны кездейсоқ қателік емес деп өз құқықтарын қорғау үшін сотқа жүгінуді шешеді. Сотқа берген талап арызында оқытушы еңбек заңнамасының негізгі қағидалары оған қатысты бұзылғанын көрсетті. Бұл жағдайда қандай қағидалар туралы айтылуы мүмкін?Бұл қағидалар Қазақстан Республикасының қандай заң актілерінде тұжырымдалған? | Еңбек құқығына түсінік береді Бағалау критерийі: Берілген жағдаяттардың шешімін анықтайды Дескриптор: Заңнамаға сүйене отырып, заңға сілтеме жасай отырып мәселенің шешімін көрсетеді | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Екі жұлдық,бір ұсыныс» Өзін-өзі бағалау | Құқық негіздері, Практикум, Әдістемелік құрал, Астана 2015 ж. Тажибаева А.Х. ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЕҢБЕК ҚҰҚЫҒЫ Оқу -әдістемелік құрал, 2016 Ахметов А., Ахметова Г. Еңбек құқығы.Оқулық. – Алматы: «Нұр-пресс», 2005. – 405 бет. ҚР Конституциясы | ||
Бекіту | Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Қазақстан Республикасында еңбек қатынастары ның құқықтық реттелуі | Сабақтың тақырыбын қорытындылау | «Ең үздік жауап» | Ақпараттық карточка | ||
Кері байланыс | Кері байланыс Мен мына тұстарды басқаларға түсіндіре аламын... Тақырыппен таныстым, бірақ ... ... сәйкес жағдаяттарды шеше аламын | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект | ||
Білім беру ұйымының атауы | ||||||||||||||||||
Пәні: | Құқық негіздері | |||||||||||||||||
Бөлім: | Жеке құқық Еңбек құқығы жүйесі | |||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: | ||||||||||||||||||
Күні: | ||||||||||||||||||
Сынып: 10 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | «Жеке құқық – адамның табиғи құқықтары мен бостандықтарының жүзеге асуының кепілдігі »Жобалық-зерттеу жұмысы | |||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Зерттеу тақырыптарын ұсыну арқылы білім алушылардың жобалық жұмыстарына қызығушылықтарын ояту | |||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу | «Мәңгілік ел» идеясының негізі – зайырлы қоғам мен жоғары руханилыққа баулу | |||||||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | Ой қозғау Оқушыларға арнайы тақырыптық мәліметтер коллажы ұсынылады. Қойылатын сұрақ: “Сіздер инфографикадағы мәліметтерге қарап, қандай тақырыпты болжауға болады?” Оқушылар жауаптары сараланғаннан кейін, сабақтың жаңа тақырыбымен, оқу мақсатымен, бағалау критерийлерімен, терминдермен танысады. | Сабаққа ынталанады. Жағымды ахуал туады. Оқушылар өз пікірлерін ортаға салады | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады | Тақырып тық суреттер | ||||||||||||||
Жаңа білім !!!!!!!!!!!!!!!!Қажет еткен әріптестер үшін....бағалар 87027984413 | Зерттеу сұрақтары:
Жаңа терминдерге глоссарий (түсіндірмелер) таныстырылады. Жеке құқық-жеке меншік иелерінің өндіріс және айырбас барысындағы қатынастарын, олардың нарықтың еркін субьектілері ретіндегі мүдделерін қорғайтын және реттейтін құқықтық нормалардың жиынтығы. Адам құқықтарының жалпыға бірдей Декларациясы - 1948 ж. 10-желтоқсанда Сан-Францискода БҰҰ Бас Ассамблеясы тарапынан қабылданған азаматтық және саяси құқықтар туралы құжат. Осыған сәйкес, 10-желтоқсан Халықаралық адам құқықтарын қорғау күні болып жарияланды Конституциялық құқықтар мен бостандықтар - әрбір елдің Ата Заңында көрсетілген елдің азаматтарына тиесілі күнделікті өмірде жүзеге асыра алатын еріктері мен еркіндіктері. 1995 ж. 30 -тамызда қабылданған ҚР Конституциясының ІІ -бөлімі “Адам және азамат” деп аталады. Осы бөлімде Қазақстан азаматтарының конституциялық мәртебесі белгіленген. Мәтінмен жұмыс. http://adilet.zan.kz/kaz/docs/O4800000001сілтемесіндегі “Адам құқықтарының Жалпыға бірдей Декларациясы” мәтіні және ҚР Конституциясымен танысады. Ситуациялық сұрақтарға жауап береді. 1 бап Барлық адамдар тумысынан азат және қадір-қасиеті мен құқықтары тең болып дүниеге келеді. Адамдарға ақыл-парасат, ар-ождан берілген, сондықтан олар бір-бірімен туыстық, бауырмалдық қарым-қатынас жасаулары тиіс. 2 бап Әр адам, нәсіліне, түр-түсіне, жынысына, тіліне, дініне, саяси немесе басқа да наным-сенімдеріне, ұлттық, немесе әлеуметтік тегіне, мүліктік, тектік-топтық, немесе басқа да жағдаяттарға қарамастан осы Декларацияда жарияланған барлық құқықтар мен бостандықтарға алаланбай, бірдей тең ие болуы тиіс. 3 бап Әр адам өмір сүруге, бостандықта болуға және оның жеке басына қол сұғылмауына құқылы. 4 бап Ешкім де құлдықта немесе кіріптарлықта ұсталуы тиіс емес. Құлдық пен құл саудасына, қандай түрде болса да, тыйым салынады. 5 бапЕшкім де азапталуға немесе қадір-қасиетін қорлайтындай адамшылыққа жатпайтын қатыгездік жолмен жәбірленуге, немесе жазалануға тиіс емес. 6 бапӘр адам қай жерде жүрсе де, құқықтық субъектісі ретінде танылуына құқылы ҚР Конституциясының баптары. 12 -бап. 1. Қазақстан Республикасында Конституцияға сәйкес адам құқықтары мен бостандықтары танылады және оларға кепілдік беріледі. 14-бап. 1. Заң мен сот алдында жұрттың бәрі тең. 2. Тегіне, әлеуметтік, лауазымдық және мүліктік жағдайына, жынысына, нәсіліне, ұлтына, тіліне, дінге көзқарасына, нанымына, тұрғылықты жеріне байланысты немесе кез келген өзге жағдаяттар бойынша ешкімді ешқандай кемсітуге болмайды. 15-бап. 1. Әркімнің өмір сүруге құқығы бар. 16-бап. 1. Әркім өзінің жеке басының бостандығына құқығы бар. 17-бап. 1. Адамның қадір-қасиетіне қол сұғылмайды. 2. Ешкімді азаптауға, оған зорлық-зомбылық жасауға, басқадай қатыгездік немесе адамдық қадір-қасиетін қорлайтындай жәбір көрсетуге не жазалауға болмайды. Ситуациялық сұрақтарға жауап беріңіз. Жеке құқық терминінің анықтамасы және оның адамға беретін мүмкіндіктері қандай? Не себепті жеке құқық – адамның табиғи құқықтары мен бостандықтарының жүзеге асуының кепілдігі болып табылады? 2. Конституция терминіне анықтама беріңіз, оның құрылымы қанша бөлімнен тұрады және олар қалай аталады? 3. Академиялық Түсіндірілім. Балалар, сіздер өздеріңіз қарастырып отырған жеке құқық тақырыбы бойынша жобалық зерттеулер жүргізуге мүмкіндіктеріңіз бар. Ол үшін сіздер әлеуметтік зерттеулер жүргізу әдістерімен таныс болуымыз керек. Жобалық жұмысты жасауда қолданылатын әлеуметтік зерттеу әдістері: Әлеуметтік зерттеулерді жүргізу әдістері сандық және сапалық деп екі категорияға жіктеледі. Бұл әдістер деректердің цифрлық мәліметтер базасын жинақтауға көмектеседі. Сандық әдістерге әлеуметтік сауалнама, құжаттардың контент талдауы, статистикалық кестелер, құрылымдалған сұхбат, құжаттардың контент талдауы Деректерді жинаудың сапалық әдістерінің ерекшелігі: сандық әдістермен жинақталған мәліметтердің мазмұнын түсіндіруге көмектеседі. Сапалық әдістерге: фокус-группа, жекелеген жағдайды зерттеу («кейс-стади»), этнографиялық зерттеулер, құрылымданбаған сұхбат әдістері жатады. Тапсырма:Талқылау сұрақтарына сыныппен бірге талқылай отырып, жауап береді. Дискуссиялық сұрақтар: Әлеуметтік зерттеулер дегеніміз не? Оларды жүргізу не себепті қажет? "Жеке құқық – адамның табиғи құқықтары мен бостандықтарының жүзеге асуының кепілдігі болып табылады" деген тақырыпқа қандай формада зерттеулер ұйымдастыруға болады? 20-бап. 1. Сөз бен шығармашылық еркіндігіне кепілдік беріледі. Цензураға тыйым салынады. 22-бап. 1. Әркімнің ар-ождан бостандығына құқығы бар. 2. Ар-ождан бостандығы құқығын жүзеге асыру жалпы адамдық және азаматтық құқықтар мен мемлекет алдындағы міндеттерге байланысты болмауға немесе оларды шектемеуге тиіс. 24-бап 1. Әркімнің еңбек ету бостандығына, қызмет пен кәсіп түрін еркін таңдауына құқығы бар. Еріксіз еңбекке соттың үкімі бойынша не төтенше жағдайда немесе соғыс жағдайында ғана жол беріледі. 25-бап. 1. Тұрғын үйге қол сұғылмайды. Соттың шешімінсіз тұрғын үйден айыруға жол берілмейді. Тұрғын үйге басып кіруге, оны тексеруге және тінтуге заңмен белгіленген реттер мен тәртіп бойынша ғана жол беріледі. 26-бап. 1. Қазақстан Республикасының азаматтары заңды түрде алған қандай да болсын мүлкін жеке меншігінде ұстай алады. 27-бап. 1. Неке мен отбасы, ана мен әке және бала мемлекеттің қорғауында болады. 2. Балаларына қамқорлық жасау және оларды тәрбиелеу - ата-ананың етене құқығы әрі міндеті. Тапсырма. Өздеріңіз ҚР Конституциясының баптарын талдап, жеке жұмыс формасында адам мен азаматтың қандай құқықтары бар екенін кестеге толтырыңыз.
Тапсырма. ҚР Конституциясының ІІ бөлімі «Адам және азамат құқықтары» бөлімінде көрсетілген баптарды талдай отырып, онда көрсетілген құқықтарды төменгі кестеде берілген құқықтар түрлеріне жіктеп жазыңыздар:
Тапсырма. Адам құқықтары туралы Декларация мен ҚР Конституциясының баптарын талдап, төмендегі шығармашылық тапсырманы орындаңыз. Декларациядан негізгі деген 5 жеке құқықтың түрін жазыңыз. ҚР Конституциясының осы декларациядағы адамның жеке құқықтарымен сәйкесетін 3 құқықты тауып жазыңыз | Мәтінмен жұмыс Термин сөздермен жұмыс Оқушылар ситуациялық сұрақтарға жауап береді. Дескриптор: Адам құқықтарының Жалпыға бірдей Декларациясына танысады; ҚР Конституциясымен танысады; Оқушылар Ситуациялық сұрақтарға жауап береді Дескриптор: Жеке құқық терминінің анықтамасы түсіндіреді; Талқылау сұрақтарына сыныппен бірге талқылай отырып, жауап береді. Оқушылар ҚР Конституциясының баптарын талдап, жеке жұмыс формасында адам мен азаматтың қандай құқықтары бар екенін кестеге толтырады. Оқушылар ҚР Конституциясының ІІ бөлімі «Адам және азамат құқықтары» бөлімінде көрсетілген баптарды талдай отырып, онда көрсетілген құқықтарды төменгі кестеде берілген құқықтар түрлеріне жіктеп жазады; Адам құқықтары туралы Декларация мен ҚР Конституциясының баптарын талдап, төмендегі шығармашылық тапсырма орындайды | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Екі жұлдық,бір ұсыныс» ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Өзін-өзі бағалау ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады | https://www.youtube.com/watch?v=61ELOQQbHdk Адам құқықтарының Жалпыға бірдей Декларациясы 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8-баптар ҚР Конституциясы “Адам және Азамат” бөлімі, 12-27 баптары аралығы; Оспанов Қ.И. Құқық негіздері. Оқу құралы – Алматы: Жеті жарғы, 2010. Ағдарбеков Т., Əлайдар А., Алайдаров А., Құқық негіздері. Оқу құралы – Алматы: Нұр пресс, 2008. Орысша-қазақша заңдык түсіндірме сөздік-анықтамалық. - Алматы: Жеті жарғы, 2008. ҚР Статистикалық агентігі Адам құқықтарының Жалпыға бірдей Декларациясы 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8-баптар ҚР Конституциясы “Адам және Азамат” бөлімі, 12-27 баптары аралығы; Оспанов Қ.И. Құқық негіздері. Оқу құралы – Алматы: Жеті жарғы, 2010. Ағдарбеков Т., Əлайдар А., Алайдаров А., Құқық негіздері. Оқу құралы – Алматы: Нұр пресс, 2008. Орысша-қазақша заңдык түсіндірме сөздік-анықтамалық. - Алматы: Жеті жарғы, 2008. | ||||||||||||||
Бекіту | Сабақты қорытындылау Сабақтың бекіту сұрақтары: Үйге тапсырма 100 сөзден аспайтын қорытынды жазбаша жұмыс:«Жеке құқықтардың қорғалуы демократияның белгісі ме?» | Сабақтың тақырыбын қорытындылау | «Ең үздік жауап» | Ақпараттық карточка | ||||||||||||||
Кері байланыс | «Бұл сабақты оқып, мен…» Білмеймін ....... Білемін ..... Түсінемін ..... Түсінемін және қолдана аламын .... Басқа біреуді үйрете аламын ..... | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект | ||||||||||||||