КМЖ Тақырыбы:Ертегі -достық мекені
Ортақ тақырып | 2-ортақ тақырып. Менің отбасым жəне достарым |
Педагогтің аты-жөні: | Тикебаева Гульнара |
Күні: | 27.10.2022 |
Сыныбы | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | 9-сабақ. Ертегі – достық мекені |
Оқу бағдарламасына сəйкес оқу мақсаты | 2.3.1.1 өз шығармашылық жұмысын көрсету және бағалай білу |
Сабақтың мақсаттары | Барлық оқушылар:
|
Оқушылардың көпшілігі:
|
Кейбір оқушылар:
| |
Тілдік мақсаттар | Пəн лексикасы мен терминологиясы: екпін, ырғақ, дыбыс күшін білдіретін f, p крещендо, диминуэндо. Диалог/жазу үшін қажетті сөз тіркестері: … секілді сезіледі; ... секілді естіледі. Талқылауға арналған сұрақтар:
|
Алдыңғы сабақтарда алған білім | Оқушылар алдыңғы ортақ тақырыптарда, сабақта жəне сабақтан тыс уақытта алған музыкалық білімдерін көрсетеді, орындайды, жасаған жұмыстарына пікір айтады. Өз шығармашылығын көрсете алады. |
Сабақтың барысы
Сабақ кезеңі/ Уақыты | Педагогтің іс-əрекеті | Оқушының іс-əрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы | Қызығушылығын ояту Оқушылармен əуенді сəлемдесу. | Мұғаліммен əуенді сəлемдеседі. Жаңылтпашты шулы аспаппен ырғақ ұру | «Қол шапалақтау» əдісі Өз өнерін көрсетеді. Басқаларды қадағалайды. | Шулы аспаптардың аудиожазбасы |
Сыныпта көңілді ахуал орнату. | арқылы орындап, қызығушылығы артады. | |||
Ол бір əн айтты, | Қоңырау аспабы | |||
Мен бір əн айттым. Мен бір əн айттым, | Өткен сабақта үйренген «Жорық жыры» əнін қайталайды. | |||
Домбырамен айттым. | ||||
Мағынаны ашу | Дауыс жаттығуын нақты, өз дəрежесінде | |||
Дауыс жаттығуын түрлендіріп жасату | орындауға талпынады. | |||
арқылы баланың əн айту шеберлігін | Ертегі мазмұнын оқиды. | |||
дамыту. |
күйлерді білесің? | Балалар суретке қарап, болжам жасайды. Қандай əн екенін айтады. Дəлелдейді. «Тұлпарым» əнін есіне түсіреді. Жылқы малын суреттегенде тұяқ аспабы жылқының жүрісін дəлме-дəл сипаттап беретініне көздері жетеді. «Музыка тыңдау
Сұрақтарға жауап бере отырып шығарманы талдайды, дүниетанымы кеңейеді. Ер Төстіктің Шалқұйрығы мен Иванның Конёк-горбунок атын салыстыра суреттейді. Екі шығарманы тыңдайды, салыстырады. Боз •домбыра, ұлттық аспап
жорға Конек •көңілді, ойнақы
горбунок •оркестр үні | «Басбармақ» əдісі | Оқулық | |
Берілген мəтінді оқып, музыкалық ертегі туралы мəлімет береді, яғни ертегіні музыкамен де, əнмен де көркемдеуге болатынын түсіндіру. | Сөздік бағалау Толықтыру | |||
Ашық сұрақтар:
| Мұғалімнің кері байланысы: сөздік бағалау (ауызша толықтыру, бағалау) | «Конёк-горбунок» балетінен үзінді (Р. Щедрин) (1-3 минут аралығы) https://youtu.be/Pqm eOwELPjg | ||
тыңдағанда аспаптар үні қалай | ||||
естілді? – Аттың жүрісін, сипатын композитор қалай бере білген? «Миға шабуыл» əдісі | Қазақтың халық күйі «Боз жорға» https://youtu.be/XNc sj4c4BBM | |||
Мақалдың мағынасын түсіндіреді. Ат қадірін білмесең, Жаяушылық берер жазаңды. | ||||
Сабақтың ортасы | Қызығушылығын арттыру Мұғалім пікірталас ұйымдастырады. – Теледидарда не концертте тайтұяқ аспабын көрдің бе? | Бейнежазбаны тамашалайды. Теледидардан көргенін сипаттап береді. Тайтұяқ аспабы туралы оқулықтан оқиды. Сұрақтарға түсінікті жауап береді. Өз білгенін ортаға салып, ойымен бөліседі. | Дескриптор: 1. Суреттен тайтұяқ аспабын көрсетеді. | Тайтұяқ аспабы |
| 2. Аспаптың пішінін есте сақтайды. «Үш шапалақ» əдісі | https://www.youtube .com/watch?v=29U Gl7Nhkdo | ||
Музыкалық сауаттылық Тайтұяқ – соғып ойналатын ұлттық аспап. Тайтұяқ əн-күйлерді сүйемелдеу үшін пайдаланылады. | Шығармашылық жұмыс «Боз жорға» күйінің кіріспесін тұяқ аспабымен оқулықтағы суретке қарап, ұрып ойнау. | Өте тамаша! Жарайсың! | ||
«Ойлан, тап!» музыкалық викторина | көне түрі қобыз жаңартылған ұлттық түрі аспаптар ұрып тайтұяқ ойнайтын аспап Екі музыкалық аспаптың үнін салыстыра отырып, сипаттама жасайды, талдайды, сұрақтарға жауап береді. Музыкалық аспаптардың үнін таниды. | |||
(өтілген шығармалар бойынша) Жылқы малына арналған күйлерден үзінді тыңдату (мұғалімнің қалауы | «Басбармақ» əдісі | Аудиожазба | ||
бойынша). | ||||
– Бұл қандай аспаптың үні? | ||||
– Күй қалай аталады? | ||||
Қобыз аспабында күйден үзінді | ||||
тыңдату. | ||||
Сабақтың соңы | Рефлексия Шулы аспаппен ырғақ ұрып тұру. | Шеңберге тұрып, қимыл-қозғалыс жасайды: солға адымдау, оңға адымдау, | Сабақ соңында оқушылардың шығармашы лығын мадақтап, бағалау. | |
Əдемі музыканың сүйемелдеуімен | 3 рет қол шапалақтау, кідіріс (пауза) | |||
бірнеше рет қайталауға болады. | (төртке дейін санау) жəне басынан | |||
қайталау. Мұны 3 рет жасайды. Əрі қарай | ||||
осы қимыл-қозғалыстарды қайталай | ||||
отырып кідіріс кезінде «Ер Төстік» сөзін | ||||
қосады. | ||||